'Nu is het geen gevecht, want je geeft toe aan het voltooide leven'

Verpleegkundige Eva beleefde een bijzonder moment van afscheid toen zij bij een bewoner stond die op het punt stond te sterven. In deze laatste uren ontdekte ze hoe stilte en aanwezigheid soms meer zeggen dan woorden.
Nu is het anders...
Jouw gezicht verdwijnt in de kleur van de spierwitte kussensloop. Zo bleek zag ik je wel vaker, maar nu is het anders.
Nu ben ik bij je met de wetenschap dat dit waarschijnlijk de laatste keer zal zijn dat ik je zie. Je lichaam is op. Je hebt in je leven al aardig wat gevechten, zoals je ze zelf noemde, overwonnen. Nu is het anders.
Nu is het geen gevecht, want je geeft toe aan het voltooide leven. Je leven is geleefd met al zijn pieken en dalen. Je hebt intens genoten, ook al was het leven veel te kort.
Ik sta naast je bed en zie hoe je lijf op is. Mijn hand is gevouwen om die van jou.
‘Hallo lieverd’, zeg ik haar, terwijl ik met mijn andere hand door haar haren strijk. Niet wetend of het binnenkomt, maar het geeft mij een goed gevoel om er even te zijn.
Haar hartslag zie ik kloppen in haar hals, maar hem voelen kan ik niet meer. Langzaam takelt haar lichaam af en wordt hij met iedere ademteug een beetje zwakker.
Uit het niets wordt er een stilte gevuld: ‘Dag zuster...’, fluistert ze. Het lijkt of ze met haar glazige ogen door mij heen kijkt. Haar zachte handen omarmen die van mij nog steeds en ze trekt deze dicht tegen haar borst aan. Ik schuif het krukje onder mij en ga erbij zitten. Een poos zitten we zo. Gewoon zonder woorden die op dit moment toch helemaal niets zeggen.
Vaak zijn woorden niet nodig om te verbinden en is voelen en laten voelen al genoeg.

Dit is Eva:
Mijn naam is Eva, verpleegkundige, ondertussen ruim tien jaar werkzaam in de zorg. Toen ik als 16-jarig meisje in de ouderenzorg begon, ben ik ook begonnen met schrijven. Dit deed ik vooral om alle heftige gebeurtenissen een plekje te geven. Sinds een jaartje of twee ben ik deze verhalen ook gaan delen op een pagina, genaamd: ‘De wereld door de ogen van een zuster’. Ik ben werkzaam op de PG en in de specialistische thuiszorg. Door deze combi is mijn werk dan ook heel afwisselend en kom ik de meest uiteenlopende situaties tegen. Deze deel ik graag met jullie!
Colofon: FloorZorgt is jouw online zorgmagazine! Op dit moment lezen 80.000 unieke zorghelden mij maandelijks. Door middel van inspirerende blogs, relevante producten (kijk snel in mijn webshop!) mooie artikelen en zorgnieuws houd ik jou op de hoogte van alle ontwikkelingen in de zorg. Heb je mijn mobiele app al gedownload en volg je mij al op Facebook, Instagram of Linkedin? Wil je adverteren? Stuur me dan een mailtje en ik neem z.s.m. contact met je op of bekijk de mogelijkheden alvast hier. Ook ik maak weleens een foutje ;-) Heb je er één gezien? Mail het me. Ik ben je dankbaar!
Reageren op dit bericht?
Om te kunnen reageren op dit bericht moet je ingelogd zijn. Klik hier om in te loggen.